# TCSD-25-S-03.25-01-B01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCSD-25-S-03.25-01-B01
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcsd-25-s-03-25-01-b01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcsd-25-s-03-25-01-b01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Cable
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Length:** 0.271' (82.55mm, 3.25")
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)