# TCSD-08-D-11.73-01-N-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCSD-08-D-11.73-01-N-R
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcsd-08-d-11-73-01-n-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcsd-08-d-11-73-01-n-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket, Reversed
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Polarizing Key
- **Length:** 0.978' (297.94mm, 11.73")
- **Number of Positions:** 16
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)