# TCML1-11X+
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCML1-11X+
- **Manufacturer:** Mini-Circuits
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** Balun
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcml1-11x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcml1-11x#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/57/-T/3157-TCM2-43X_DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency Range:** 600MHz ~ 1.1GHz
- **Impedance:** 50 / 50Ohm