# TCM0806G-900-2P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCM0806G-900-2P
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcm0806g-900-2p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcm0806g-900-2p#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/93/445-9337-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/93/445-9337-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 100mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 2.7Ohm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.018" (0.45mm)
- **Impedance @ Frequency:** 90 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.033" L x 0.026" W (0.85mm x 0.65mm)
- **Voltage Rating:** 10V