# TCM-250MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCM-250MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcm-250ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcm-250ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UR
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.068
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
- **Voltage Rating:** 125 V