# TCG101WXLPAANN-AN20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCG101WXLPAANN-AN20
- **Manufacturer:** Kyocera International, Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcg101wxlpaann-an20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcg101wxlpaann-an20#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/64/11266403-73-1385-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 10.1" (256.54mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1280 x 800 (WXGA1)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** LVDS
- **Viewing Area:** 216.96mm W x 135.60mm H