# TCG084SVLPAANN-AN30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCG084SVLPAANN-AN30
- **Manufacturer:** Kyocera International, Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcg084svlpaann-an30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcg084svlpaann-an30#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 8.4" (213.36mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 800 x 600 (SVGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** LVDS
- **Viewing Area:** 170.40mm W x 127.80mm H