# TCBN-T2-M3-6-19
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCBN-T2-M3-6-19
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcbn-t2-m3-6-19
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcbn-t2-m3-6-19#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.748" (19.00mm)
- **Features:** M3 Thread
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Length:** 1.122" (28.50mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Hole Diameter:** 0.125" (3.18mm) 1/8"
- **Mounting Type:** Screw Mount
- **Support Hole Diameter:** 0.157" (3.99mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.079" (2.00mm)