# TCBN-T1-M4-8-45
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCBN-T1-M4-8-45
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcbn-t1-m4-8-45
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcbn-t1-m4-8-45#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 1.772" (45.00mm)
- **Features:** M4 Thread
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Length:** 2.146" (54.50mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Hole Diameter:** 0.189" (4.80mm)
- **Mounting Type:** Screw Mount
- **Support Hole Diameter:** 0.157" (3.99mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.063" (1.60mm)