# TC86P-1-101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC86P-1-101
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc86p-1-101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc86p-1-101#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.3W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.303" x 0.268" Face (7.70mm x 6.80mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%