# TC577-0.75" X 72YD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC577-0.75" X 72YD
- **Manufacturer:** TapeCase
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc577-0-75-x-72yd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc577-0-75-x-72yd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Silicone
- **Backing, Carrier:** Polyester Film
- **Color:** Red
- **Length:** 216' (66.0m) 72 yds
- **Tape Type:** Masking
- **Temperature Range:** 425°F (218°C) Max
- **Thickness:** 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
- **Usage:** Printed Circuit Board
- **Width:** 0.75" (19.05mm) 3/4"