# TC389QP160F300SACKXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC389QP160F300SACKXUMA1
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc389qp160f300sackxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc389qp160f300sackxuma1#rfq
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **RAM Size:** 1.54M x 8
- **Speed:** 300MHz
- **Supplier Device Package:** PG-FBGA-516-1
- **Voltage:** 2.97V ~ 5.5V