# TC387QP160F300SABKXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC387QP160F300SABKXUMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc387qp160f300sabkxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc387qp160f300sabkxuma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI, QSPI, SENT
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Quad-Core
- **Data Converters:** A/D 142 SAR, Sigma-Delta
- **EEPROM Size:** 512K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, I²S, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 10MB (10M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1.54M x 8
- **Speed:** 300MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LFBGA-292-11
- **Voltage:** 2.97V ~ 5.5V