# TC33X-2-202G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC33X-2-202G
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc33x-2-202g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc33x-2-202g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/TC/33/X-/TC33X-103EDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 2 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.150" x 0.142" Face (3.80mm x 3.60mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±25%