# TC327LP16F160SAALXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC327LP16F160SAALXUMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc327lp16f160saalxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc327lp16f160saalxuma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** ASC, CANbus, CCU, FlexRay, LINbus, QSPI, SENT
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 16 SAR
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, I²S, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 1MB (1M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 152K x 8
- **Speed:** 160MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LFBGA-292-11
- **Voltage:** 2.97V ~ 5.5V