# TC299TP128F300NBCLXUMA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC299TP128F300NBCLXUMA2
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc299tp128f300nbclxuma2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc299tp128f300nbclxuma2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Tri-Core
- **Data Converters:** A/D 94x12b SAR, Sigma-Delta
- **EEPROM Size:** 768K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 263
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Size:** 8MB (8M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 728K x 8
- **Speed:** 300MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LFBGA-516-5
- **Voltage:** 2.97V ~ 5.5V