# TC275TP64F200WCAKXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC275TP64F200WCAKXUMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc275tp64f200wcakxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc275tp64f200wcakxuma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Tri-Core
- **Data Converters:** A/D 40x12b, 6 x Sigma-Delta
- **EEPROM Size:** 64K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 112
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Size:** 4MB (4M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 472K x 8
- **Speed:** 200MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LQFP-176-2
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V