# TC265D40F200NBCKXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC265D40F200NBCKXUMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc265d40f200nbckxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc265d40f200nbckxuma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Dual-Core
- **Data Converters:** A/D 50x12b, 3 x Sigma-Delta
- **EEPROM Size:** 96K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 112
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Size:** 2.5MB (2.5M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 240K x 8
- **Speed:** 200MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LQFP-176-22
- **Voltage:** 3.3V, 5V