# TC264DA40F200WBBKXUMA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC264DA40F200WBBKXUMA2
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc264da40f200wbbkxuma2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc264da40f200wbbkxuma2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Dual-Core
- **Data Converters:** A/D 40x12b SAR, Sigma-Delta
- **EEPROM Size:** 16K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 88
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, POR, WDT
- **Program Memory Size:** 2.5MB (2.5M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 752K x 8
- **Speed:** 200MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LQFP-144-22
- **Voltage:** 1.17V ~ 5.5V