# TC1796256F150EBEKXUMA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC1796256F150EBEKXUMA2
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc1796256f150ebekxuma2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc1796256f150ebekxuma2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/09/41/10094162-568-15363-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** ASC, CANbus, EBI/EMI, MLI, MSC, SSC
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 44x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 123
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, POR, WDT
- **Program Memory Size:** 2MB (2M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 256K x 8
- **Speed:** 150MHz
- **Supplier Device Package:** PG-BGA-416
- **Voltage:** 1.42V ~ 1.58V