# TC1782N320F180HRBAKXUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC1782N320F180HRBAKXUMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc1782n320f180hrbakxuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc1782n320f180hrbakxuma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** ASC, CANbus, FlexRay, MLI, MSC, SSC
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x10b, 32x12b
- **EEPROM Size:** 128K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 86
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, POR, WDT
- **Program Memory Size:** 2.5MB (2.5M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 176K x 8
- **Speed:** 180MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LQFP-176-2
- **Voltage:** 1.17V ~ 3.63V