# TC1728N192F133HRACKXUMA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC1728N192F133HRACKXUMA2
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc1728n192f133hrackxuma2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc1728n192f133hrackxuma2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** ASC, CANbus, MLI, MSC, SSC
- **Core Processor:** TriCore
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 4x10b, 32x12b
- **EEPROM Size:** 64K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 127
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, POR, WDT
- **Program Memory Size:** 1.5MB (1.5M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 152K x 8
- **Speed:** 133MHz
- **Supplier Device Package:** PG-LQFP-176-6
- **Voltage:** 1.17V ~ 3.63V