# TC160303C500G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TC160303C500G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Block Accessories
- **Subcategory:** Wire to Board
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tc160303c500g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tc160303c500g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Current:** 15 A
- **Features:** Interlocking (Side)
- **Mating Orientation:** Horizontal with Board
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Pitch:** 0.197" (5.00mm)
- **Positions Per Level:** 16
- **Voltage:** 300 V