# TBP05R2-762-02BE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TBP05R2-762-02BE
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tbp05r2-762-02be
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tbp05r2-762-02be#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 15 A
- **Header Orientation:** Vertical
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.300" (7.62mm)
- **Positions Per Level:** 2
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V