# TBP05P1-762-04BE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TBP05P1-762-04BE
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tbp05p1-762-04be
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tbp05p1-762-04be#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Contact Mating Finish:** Nickel
- **Current:** 15 A
- **Features:** Retention Latches (Non-Wire Side)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.300" (7.62mm)
- **Plug Wire Entry:** 180°
- **Positions Per Level:** 4
- **Termination Style:** Screw
- **Type:** Plug, Female Sockets
- **Voltage:** 300 V