# TBP04R2-500-05BE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TBP04R2-500-05BE
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tbp04r2-500-05be
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tbp04r2-500-05be#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 15 A
- **Header Orientation:** Vertical
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 5
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.197" (5.00mm)
- **Positions Per Level:** 5
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V