# TBP03R3-350-08BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TBP03R3-350-08BK
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tbp03r3-350-08bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tbp03r3-350-08bk#rfq
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 8 A
- **Number of Levels:** 2
- **Number of Positions:** 16
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Pitch:** 0.138" (3.50mm)
- **Positions Per Level:** 8
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V