# TBP03R1-350-02GR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TBP03R1-350-02GR
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tbp03r1-350-02gr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tbp03r1-350-02gr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 8 A
- **Features:** Notch Guide
- **Header Orientation:** 90°, Right Angle
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.138" (3.50mm)
- **Positions Per Level:** 2
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V