# TBP03P1-350-12BEGY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TBP03P1-350-12BEGY
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tbp03p1-350-12begy
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tbp03p1-350-12begy#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Contact Mating Finish:** Nickel
- **Current:** 8 A
- **Features:** Push Button Actuated
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 12
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.138" (3.50mm)
- **Plug Wire Entry:** 180°
- **Positions Per Level:** 12
- **Termination Style:** Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
- **Type:** Plug, Female Sockets
- **Voltage:** 300 V