# TBP01R2-508-08BE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TBP01R2-508-08BE
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tbp01r2-508-08be
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tbp01r2-508-08be#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/69/28/78/6928783-102-6428-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 16 A
- **Header Orientation:** Vertical
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.200" (5.08mm)
- **Positions Per Level:** 8
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V