# TBH25P15R0JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TBH25P15R0JE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tbh25p15r0je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tbh25p15r0je#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 25W
- **Resistance:** 15 Ω
- **Size:** 0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%