# TB200HB-0600
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TB200HB-0600
- **Manufacturer:** Eaton - Bussmann Electrical Division
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Barrier Blocks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tb200hb-0600
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tb200hb-0600#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Barrier Type:** 2 Wall (Dual)
- **Bottom Termination:** Closed
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 30A
- **Features:** Flange
- **Number of Circuits:** 6
- **Number of Rows:** 2
- **Number of Wire Entries:** 12
- **Pitch:** 0.437" (11.10mm)
- **Terminal Block Type:** Barrier Block
- **Top Termination:** Screws
- **Voltage Rating:** 600V