# TANGO-24PA-PCBANT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TANGO-24PA-PCBANT
- **Manufacturer:** Sierra Wireless
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tango-24pa-pcbant
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tango-24pa-pcbant#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/58/05/14580547-1788-1006-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Integrated, Trace
- **Data Rate:** 2Mbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 20dBm
- **RF Family:** General ISM > 1GHz
- **Serial Interfaces:** SPI
- **Utilized IC:** nRF24L01
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V