# TAH20P2R20J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TAH20P2R20J
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tah20p2r20j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tah20p2r20j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Moisture Resistant, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.650" (16.52mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Power (Watts):** 20W
- **Resistance:** 2.2 Ω
- **Size:** 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%