# TAAM700-18C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TAAM700-18C
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/taam700-18c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/taam700-18c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus, UKCA
- **Current:** 14.58 A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 700W
- **Size:** 6.70" L x 3.66" W x 1.61" H (170.2mm x 93.0mm x 40.9mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC