# TA305PA1R50JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TA305PA1R50JE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ta305pa1r50je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ta305pa1r50je#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 1.020" (25.91mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 180°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 1.5 Ω
- **Size:** 0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
- **Supplier Device Package:** Powerchip®
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%