# TA303PA620RJE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TA303PA620RJE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ta303pa620rje
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ta303pa620rje#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.620" (15.75mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 180°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 620 Ω
- **Size:** 0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
- **Supplier Device Package:** Powerchip®
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%