# TA025PW39R0J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TA025PW39R0J
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ta025pw39r0j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ta025pw39r0j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 1.189" (30.21mm)
- **Number of Terminations:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 180°C
- **Power (Watts):** 25W
- **Resistance:** 39 Ω
- **Size:** 2.220" L x 0.240" W (56.39mm x 6.10mm)
- **Supplier Device Package:** Powerchip®
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%