# TA010315
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TA010315
- **Manufacturer:** CML Innovative Technologies LTD
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ta010315
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ta010315#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10mA
- **Lens Color:** Green
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Millicandela Rating:** 20mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.315" (8.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** Wire Leads - 19" (482.60mm)
- **Type:** LED
- **Voltage:** 24V