# T9AV2XD16-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T9AV2XD16-12
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t9av2xd16-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t9av2xd16-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 83.3 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NC (1 Form B)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 277VAC - Max