# T92S7D12-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T92S7D12-24
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t92s7d12-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t92s7d12-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 70.8 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 277VAC - Nom