# T92S11A22-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T92S11A22-24
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t92s11a22-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t92s11a22-24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/43/12864335-PB491-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 167 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VAC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 65°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 277VAC - Nom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)