# T90N5D42-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T90N5D42-12
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t90n5d42-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t90n5d42-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/88/55/12885554-PB103-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 77 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC, 28VDC - Max