# T73YP104KT20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T73YP104KT20
- **Manufacturer:** Vishay Huntington Electric Inc.
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t73yp104kt20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t73yp104kt20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.276" x 0.260" Face (7.00mm x 6.60mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%