Part Number: T73YB104KT20 Manufacturer: Vishay Huntington Electric Inc. Category: Potentiometers, Variable Resistors Subcategory: Trimmer Potentiometers Product URL: https://distyparts.com/product/t73yb104kt20 RFQ URL: https://distyparts.com/product/t73yb104kt20#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/06/13/12061327-T73XX-10K-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/06/19/12061918-716-T73YB104KT20-ND.jpg Summary: T73YB104KT20 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Vishay Huntington Electric Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: T73YB104KT20 is a trimmer potentiometers from Vishay Huntington Electric Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Adjustment Type: Top Adjustment Mounting Type: Through Hole Number of Turns: 1 Power (Watts): 0.5W, 1/2W Resistance: 100 kΩ Resistive Material: Cermet Size: Rectangular - 0.276" x 0.260" Face (7.00mm x 6.60mm) Temperature Coefficient: ±100ppm/°C Termination Style: PC Pins Tolerance: ±10% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/vishay-huntington-electric-inc Category Page: https://distyparts.com/category/potentiometers-variable-resistors/trimmer-potentiometers Canonical URL: https://distyparts.com/product/t73yb104kt20