# T3PS16081P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T3PS16081P
- **Manufacturer:** Teledyne LeCroy
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t3ps16081p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t3ps16081p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 0 ~ 8A
- **Display Type:** LCD
- **Features:** LAN, Programmable, USB Interface
- **Number of Characters:** 4, 5
- **Number of Outputs:** 2
- **Power (Watts):** 128W
- **Size:** 11.024" L x 6.087" W x 5.689" H (280.00mm x 154.60mm x 144.50mm)
- **Type:** Bench (AC to DC)
- **Voltage:** 0 ~ 16VDC