# T37152-20-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T37152-20-0
- **Manufacturer:** Curtis Industries
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Barrier Blocks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t37152-20-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t37152-20-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Barrier Type:** 3 Wall (Tri)
- **Bottom Termination:** Quick Connect (0.250")
- **Current Rating (Amps):** 20A
- **Number of Circuits:** 20
- **Number of Rows:** 1
- **Number of Wire Entries:** 20
- **Pitch:** 0.375" (9.53mm)
- **Terminal Block Type:** Barrier Block
- **Top Termination:** Screws
- **Voltage Rating:** 300V