Part Number: T1812-6R8J Manufacturer: Tamura Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/t1812-6r8j RFQ URL: https://distyparts.com/product/t1812-6r8j#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/96/20/9296206-T1812-1R0J-ND.pdf Summary: T1812-6R8J is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Tamura and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: T1812-6R8J is a fixed inductors from Tamura. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 210 mA DC Resistance (DCR): 1.2Ohm Max Frequency: 90MHz Height: 0.143" (3.63mm) Inductance: 6.8 µH Material: Ceramic Mounting Type: Surface Mount Q @ Freq: 50 @ 7.96MHz Shielding: Unshielded Size: 0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm) Supplier Device Package: 1812 Tolerance: ±5% Type: Drum Core, Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tamura Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/t1812-6r8j