# T1812-680J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** T1812-680J
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/t1812-680j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/t1812-680j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 180 mA
- **DC Resistance (DCR):** 6Ohm Max
- **Frequency:** 10MHz
- **Height:** 0.143" (3.63mm)
- **Inductance:** 68 ÂµH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Q @ Freq:** 50 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm)
- **Supplier Device Package:** 1812
- **Tolerance:** Â±5%