Part Number: T1210-R12G Manufacturer: Tamura Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/t1210-r12g RFQ URL: https://distyparts.com/product/t1210-r12g#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/96/17/9296173-T1210-4N7G-ND.pdf Summary: T1210-R12G is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Tamura and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: T1210-R12G is a fixed inductors from Tamura. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 800 mA DC Resistance (DCR): 120mOhm Max Frequency: 1.1GHz Height: 0.094" (2.40mm) Inductance: 120 nH Mounting Type: Surface Mount Q @ Freq: 60 @ 300MHz Shielding: Unshielded Size: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) Supplier Device Package: 1210 Tolerance: ±2% Type: Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/tamura Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/t1210-r12g